Коледа наближава, а с нея и търсенето на най-подходящия подарък за любимите хора. Затова реших да направя един кратичък списък с неща, които подозирам биха зарадвали читателите. Повечето са по-скоро насоки, които да можете да персонализирате, а книгите са на коледна тематика и мисля, че си заслужават 🙂
1.“Писма от Дядо Коледа“ (Дж. Р. Р. Толкин)
Прекрасно четиво за малки и големи, „Писма от Дядо Коледа“ събира в себе си писмата, които децата на Толкин получават всяка година от Добрия старец (в периода 1920 до 1943 г.) . Типично за Толкин, редовете са пропити с магия и изключителното му умение да гради светове с думи. Алтернативна „употреба“ на книгата е да стане източник на писма, които вашите деца да получават за празника – макар и писани преди почти век, приключенията на елфите, гоблините, еленчетата и Дядо Коледа са винаги актуални.
В момента книгата е на промоция в сайта на издателство „Колибри“.
2. „Коледна песен“ (Чарлс Дикенс)
Една изключителна книга, която успява да събере в себе си най-важните уроци на Коледа и да ги поднесе по един разбираем и запомнящ се начин. Срещите на Скрудж с миналото, настоящето и бъдещето са вдъхновили много екранизации, интерпретации и са сред най-разпознаваемите литературни символи на Коледа. За сюжета на книгата няма да ви разказвам нищо повече, но ще споделя интересната история покрай написването ѝ.
През октомври 1843 г. Дикенс е потънал в дългове и издателите му го притискат да напише нова книга, с която да помогне на финансовото си състояние. По това време авторът и съпругата му чакат петото си дете и за Чарлс не остава друг избор освен бързо да измисли следващата си история. Вдъхновен от възраждащата се тогава традиция на коледните песни и растящата популярност на новите коледни символи като елхите, Дикенс успява да напише шедьовъра си за 6 седмици и „Коледна песен“ излиза от печат за първи път на 19-ти декември 1843 г. Тиражът се изчерпва до Коледа и преди края на 1844 книгата вече е издавана още три пъти и се превръща в световна класика. Явно на Чарлс Дикенс добре му се отразява да пише под стрес 🙂
3. Пижама за книги (виждала съм да наричат същото нещо „текстилна подвързия“, но „пижама“ звучи толкова по-добре според мен)
Последните няколко години „пижамите“ станаха доста популярни и можете да ги намерите в повечето големи книжарници като тематиката и размерът варират доста. В сайта на магазин „Читател“ също има доста голямо разнообразие от дизайни и можете да изберете нещо, което да зарадва любимите ви хора.
4. Стойка за книги
Още един подарък, който се поддава на персонализиране – стойките за книги могат да са както много изчистени, така и елегантни или забавни. На мен например ми подариха такива във формата на слончета, защото колекционирам от малка 🙂 Не можах да намеря български сайт с достатъчно опции, затова препоръчвам да потърсите в Амазон, които вече доставят до България и където човек може да намери почти всичко.
5. Разделител
Разделителите са нещо винаги необходимо и винаги в недостатъчни количества, така че не можете да сбъркате с някой закачлив нов такъв. Ще се потретя, но и на този подарък хубавото му е, че можете да изберете нещо специално за вашите любими хора или дори да персонализирате такъв чрез снимка/цитат. Мястото в България, където съм виждала най-много и различни разделители (включително като форма, цена и тематика) е Ориндж , но много ще се радвам ако някой ми препоръча и други места.
И докато аз пишех за подгодящи подаръци, Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ избраха най-най-хубавия такъв и за Коледа подаряват едногодишни членски карти! Единствените условия са да имате навършени 14 г., да отидете до бибилиотеката и да представите лична карта до 22-ри декември (или между празниците). Повече информация можете да намерите тук :)))